Facebook Analytics

obszar wielkich możliwości
dla twoich idei

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

20.01.21

Sesje zdjęciowe, te profesjonalne, jak i amatorskie, są coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach, gdy chcemy zaistnieć w Social Mediach lub mieć po prostu cudowną pamiątkę na lata. Wydaje się, że jest to łatwa sprawa, jednak przygotowanie się do takiej sesji nie zawsze należy do najprostszych, dlatego też, w jednym miejscu warto zebrać wszystko, o czym trzeba pamiętać i co należy zrobić, przygotowując się do każdej sesji zdjęciowej. Zacznijmy!

Porady ogólne

Na samym początku musimy zastanowić się nad tym, jaka ma być nasza sesja fotograficzna i czego od niej oczekujemy. Dobry pomysł na sesję to połowa sukcesu. Musimy też zadbać o dobry wybór fotografa, jeśli decydujemy się na sesję, to przede wszystkim należy pomyśleć o współpracy z profesjonalistą. Przy takim wyborze należy się dobrze zastanowić, czyli przede wszystkim przejrzeć portfolio branych pod uwagę fotografów. Ważne jest, by otrzymać taki efekt, który będzie satysfakcjonował zarówno Ciebie, jak i fotografa. Obie strony muszą czuć się dobrze podczas robienia zdjęć. Pamiętaj też, że możesz śmiało zadawać pytania fotografowi, oczekiwać na jego sugestie i podpowiedzi. Doświadczona osoba wie dużo na temat sesji i jest w stanie podsunąć naprawdę ciekawe rozwiązania.

Jak przygotować siebie do sesji?

Mówi się, że w dzisiejszych czasach można właściwie wszystko poprawić przy pomocy Photoshopa. Jest to błędne rozumowanie, którym nie powinniśmy się sugerować. Przed sesją każdy powinien zadbać o dobry wygląd.

Zacznijmy więc od wyglądu. Makijaż warto wykonać przed sesją, korzystając z usług profesjonalnej wizażystki. Zależy nam przecież na tym, by sesja zdjęciowa wypadła jak najlepiej. Oczywiście minimalne poprawki Photoshopem zawsze będą, ale im mniej obróbki, tym lepiej – szczególnie jeżeli zależy nam na naturalnym wyglądzie. W dalszej kolejności, zadbaj nawet o detale. Odrosty na włosach, nierówno pomalowane paznokcie, czy brudne podeszwy butów – takie szczegóły mogą być widoczne na zdjęciach. Na kilka dni przed sesją zadbaj więc o to, by oczyścić swoją skórę twarzy, przygotować paznokcie, czy też fryzurę. Nie musisz wyglądać jak z okładki magazynu, jednak schludny i dopracowany wygląd będzie się o wiele lepiej prezentował.

Kolejnym elementem jest strój na sesję. To bardzo ważny element i tutaj nie ma właściwie jednej idealnej porady, ponieważ inaczej należy się przygotować na sesje plenerową, inaczej na sesję z okazji narodzin dziecka, a jeszcze inaczej na sesję buduarową. Ważne jest jednak to, by ubrać się schludnie i wygodnie, najlepiej w kolory, które pasują do Twojej urody. Należy jednak unikać ubrań z nadrukami, które odciągają uwagę od twarzy. Bardzo obcisłe stroje nie działają wyszczuplająco – wręcz przeciwnie, lepiej zadbaj o dobrze dopasowane, jednak niezbyt obcisłe fasony. Jeśli robisz zdjęcia w towarzystwie partnera, ciekawie rozwiązaniem jest dobranie Waszych strojów, by pasowały do siebie stylem. Tak naprawdę masz pełną dowolność, jednak dopracuj wszystkie akcesoria, tak by ze sobą współgrały.

Sesje z dziećmi

Sesja zdjęciowa dla dziecka to wyjątkowe doświadczenie i pamiątka na całe życie. W kwestii przygotowania się, jest jednak kilka dodatkowych rzeczy, o których warto również tutaj wspomnieć. Taka sesja fotograficzna to bez wątpienia bardzo radosna i ciekawa rzecz do realizacji, jednak też o wiele trudniejsza. Przede wszystkim zadbaj o to, by dziecko na sesji czuło się wygodnie. Zaplanuj sesję na porę, w której Twoje dziecko jest najbardziej aktywne, wtedy nie będzie śpiące i marudne. Fotografia dziecięca w większości jest improwizowana, dzieci nie są ustawiane na siłę, więc naturalne i wygodne ruchy najmłodszych są jak najbardziej wskazane. Dodatkowo warto jest zadbać o to, by dziecko nie było znudzone dzięki akcesoriom, które będą im towarzyszyć podczas całej sesji. Ulubiona zabawka, ciekawy strój, czy duży kapelusz babci – to wszystko interesuje dzieci i jest ciekawym elementem zdjęć. Bądź kreatywny i baw się ze swoimi dziećmi podczas tak wyjątkowego wydarzenia – wtedy efekty sesji zdjęciowej będą najlepsze.

Pomysł na sesję i miejsce na nią

Pomysł na sesję zdjęciową to rzecz najważniejsza, szczególnie jeżeli do czynienia mamy z sesjami ślubnymi, narzeczeńskimi czy ciążowymi. To wyjątkowe okazje i potrzebują one wyjątkowych pomysłów i scenerii. Jeżeli zaplanowana jest sesja w plenerze musimy też wybrać dobre miejsce, pasujące dla całego klimatu. Jednym z lepszych rozwiązań są zaciszne miejsca, przeróżne parki, jeziora czy też pałace, gospodarstwa agroturystyczne i inne miejsca, które możemy specjalnie na swoje potrzeby wynająć. Unikajmy zatłoczonych, głośnych miejsc. Wybór miejsca należy też skonsultować z fotografem, to on najlepiej oceni czy sesje fotograficzne we wskazanym miejscu to dobry pomysł. Poza plenerami istnieje też możliwość wykonania sesji zdjęciowej w studiu fotograficznym.

Takie miejsce sprawdza się szczególnie w przypadku nieodpowiedniej pogody (np. deszcz, niska lub bardzo wysoka temperatura), niewłaściwa do koncepcji sesji pora roku, rodzaj sesji (buduarowa czy noworodkowa), gdzie nie istnieje szansa- ze względu na komfort pozującego czy specyfikę sesji- aby przeprowadzić ją w innym miejscu.

Ważnym, a nawet bardzo ważnym elementem całego pomysłu są też akcesoria, które będą towarzyszyć w sesji zdjęciowej. Wszystkie elementy, które użyjemy muszą pasować do siebie i tworzyć razem klimat, o jaki nam właśnie chodzi. Dobierzmy stroje odpowiednie do okazji, a także pasującą scenerie – wtedy sesja fotograficzna przyniesie nam oczekiwane rezultaty. Jeżeli planowana sesja, to sesja zdjęciowa dzieci oczywiście należy też zadbać o to, by wybrane miejsce było dla najmłodszych bezpieczne i dziecko również swobodnie się w nim czuło.

Najlepszy czas na sesję?

To bardzo częste pytanie, szczególnie jeśli chodzi o sesje zdjęciowe ślubne, czy też sesje ciążowe, z dzieckiem, czy nawet buduarowe. Nie ma tutaj również jednoznacznej odpowiedzi. W sesjach ciążowych brzuszek jest pięknie widoczny w III trymestrze ciąży. Sesja noworodkowa jest polecana w ciągu dwóch pierwszych tygodniach życia dziecka. Sesje zdjęciowe ślubne najlepiej wykonywać po ślubie, nawet na kilka dni po. Wtedy emocje opadają i dzięki temu młoda para może osiągnąć efekt, o jakim marzy, bez niepotrzebnego stresu. Popularne sesje fotograficzne dla par narzeczonych przed ślubem, najlepiej jest robić nawet na kilka miesięcy przed, kiedy to jeszcze nie ma zbyt dużo spraw do załatwiania przed najważniejszym dniem.

Pozostałe sesje to właściwie już całkowicie indywidualna kwestia. Fotografia dzieci najlepiej wychodzi jeśli dziecko jest zdrowe i w dobrym humorze. Z kolei sesje buduarowe, które w zamyśle mają być prezentem dla partnera, najlepiej wykonywać wtedy, kiedy kobieta czuje się najlepiej psychicznie i kondycyjnie. Są to bardzo intymne sesje i należy się do nich odpowiednio przygotować. Czas na sesje zdjęciową najlepiej ustalić jest indywidualnie z swoim wybranym fotografem i przedyskutować z nim wszystkie za i przeciw. Najlepszy czas to ten, w którym Ty będziesz się czuć idealnie.

Stosując się do tych wszystkich rad, sesja zdjęciowa z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty i będzie cieszyła oko na długie lata. A żeby tak było zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Sesja rodzinna
Sesja rodzinna
<< Powrót

©2015-2022 BIG STUDIO

Wszystkie zdjęcia i publikacje zamieszczone na stronach www.bigstudio.pl posiadają ochronę prawno-autorską. Dalsze rozpowszechnianie tekstów i zdjęć opublikowanych w bigstudio.pl w całości lub w części wymaga uprzedniej zgody wydawcy.Dowiedź się więcej